autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Naudu no valsts budžeta plaušu transplantācijai atsaka

slim3Katru rītu Zane Lazdiņa mostas ar domu, cik labi gan būtu nopeldēties. Taču tas ir tikai sapnis. Tagad Zane, kurai ir tikai 32 gadi, ikdienā pārvietojas ar grūtībām, pie mazākās fiziskās piepūles viņai sāk trūkt elpas, sirds darbība strauji paātrinās, reibst galva.

Ne dienu, ne nakti jaunā sieviete, kas vēl pirms trim gadiem strādāja pilnu darba dienu un dzīvoja pilnasinīgu dzīvi, nevar iztikt bez skābekļa aparāta. Zanei ir reta slimība – pulmonālā hipertensija, un tā kā zāles viņai nepalīdz, atlikusi vienīgā iespēja – plaušu transplantācija.

Latvijā šādas operācijas neveic, bet tās izmaksas ārzemēs no valsts budžeta netiek segtas.

Ar Zani satiekamies P. Stradiņa slimnīcas Kardioloģijas nodaļā, kur Zane ievietota uz pāris dienām, lai veiktu pārbaudes. Pēc tam viņa dosies uz mājām Ērgļos. „Bērnībā biju bērns kā bērns, atceros gan, ka bieži slimoju ar plaušu karsoni, taču pierādījumu, ka tas būtu iemesls manai smagajai saslimšanai, nav,” sarunā saka Zane. Viņa tikko iedzērusi zāles – caur skābekļa masku inhalācijas veidā un ielikusi degunā jau pierastās caurulītes, pa kurām plūst skābeklis un no kurām viņa praktiski nešķiras ne dienu, ne nakti. Kas izraisījis reto slimību ar tik sarežģītu nosaukumu – ideopātisko pulmonālo arteriālo hipertensiju, Zanei nevar pateikt par ārsti. Pirms vairāk nekā trim gadiem Zanei parādījās slimības pazīmes – vājums, aizdusa, dažreiz sirds lēkāja kā negudra. No Madonas slimnīcas viņa nokļuva Gaiļezerā, kur noteica diagnozi un ieteica vērsties pie dakteriem Stradiņa slimnīcā, kur diagnozi apstiprināja. Pulmonālā hipertensija ir sindroms, ko raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās. Jo augstāks spiediens ir artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij, lai piegādātu asinis ķermenim. Tiek būtiski traucēta organisma apgāde ar skābekli, kā rezultātā iestājas skābekļa bads. Pavāra darbu viesnīcā Zanei nācās pamest. Tagad viņai ir pirmā invaliditātes grupa. Slimības dēļ ikdienas aktivitātes ir ļoti ierobežotas – ārā pārvietoties Zane var tikai ratiņkrēslā, mājās Zane ik pa laikam pastaigā, taču grūtības sagādā nomazgāšanas, apģērbšanās. „Man palīdz mamma, bet viņa vēl arī strādā, lai nopelnītu iztiku,” stāsta Zane.

Visas iespējamās medikamentu terapijas ir izmēģinātas un diemžēl Zanei nepalīdz, tikai uztur viņu pašreizējā stāvoklī. Ārstu konsīlijs Stradiņos nolēmis, ka Zanei nepieciešama plaušu transplantācija. Tomēr šādas operācijas Latvijā neveic. Pērn decembrī Zanei bija iespēja doties uz Vīnes transplantāciju klīniku, lai veiktu papildu izmeklēšanu. Pēc pārbaužu rezultātiem ārsti apstiprināja, ka slimība strauji progresē un tuvākajos mēnešos nepieciešama plaušu transplantācija, lai glābtu Zanes dzīvību. Operācijas izmaksas ir 120 000 eiro. Piešķirt naudu operācijai (izsniegt veidlapu, ar kuru viņa varētu saņemt pakalpojumu citā ES valstī) Zane lūdza Latvijas valstij Nacionālā Veselības dienesta personā, taču nupat saņemts atteikums. Pamatojums: plaušu transplantācija nav no valsts budžeta apmaksājams veselības aprūpes pakalpojums.

Latvijas Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja Ieva Plūme NRA.lv norāda, ka tas ir atteikums saglabāt dzīvību: „Tomēr Latvija jau ilgus gadus ir ES dalībvalsts un šāda nevienlīdzīga attieksme veselības aprūpē nav pieļaujama. Piemēram, gada sākumā kāds Bulgārijas pulmonālās hipertensijas pacients saņēma savas valsts atbalstu plaušu transplantācijai Austrijā. Šis pacients jūtas labi un viņa dzīvība ir glābta.”

Ņemot vērā atteikumu, Zanes vienīgā iespēja ir lūgt Latvijas cilvēku atbalstu. „Grūti ir lūgt, ja zini, ka cilvēki strādā par nelielu atalgojumu, cīnās par izdzīvošanu,” atzīst Zane, taču viņai ziedojumi ir vienīgā cerība izdzīvot. „Sapņos redzu, kā es skrienu. Man ir liels suns, es viņu nevaru novaldīt un skrienu līdzi,” tā Zane.

AICINĀM PALĪDZĒT

Glābsim Zani

Ziedot.lv ziedojumu tālrunis ir 90067009 (zvana maksa 1.42 eiro)

Var ziedot portālā ziedot.lv sadaļa Ārkārtas situācijas, projekts Glābsim Zani!

Ziedot var arī ar pārskaitījumu

Fonds Ziedot

Reģ. Nr 40008078226

Swedbank, bankas kods: HABA LV 22

konta numurs LV95HABA0551006150241

mērķis: Glābsim Zani!

Pievienot komentāru