autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kāds aknām un infekcijām sakars ar ādu?

Novērojot ādas virsmas izmaiņas, izsitumus vai apsārtumu, nezinātājs visbiežāk satraucas tieši par vizuālajiem defektiem, nemaz neaizdomājoties, ka patiesā problēma ar aci nav pat saskatāma, bet atrodas daudz dziļāk organismā. Āda kalpo kā sava veida spogulis – ārējs ādas iekaisums parāda, ka kaut kas nefunkcionē kā nākas orgānu līmenī. Savukārt infekcijas slimības gadījumā galvenie simptomi saistās tieši ar pārmaiņām ādas stāvoklī.

Sadarbībā ar J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīniku aplūkosim, kas gan lācītim vēderā jeb kādus noslēpumus glabā āda. Šajā gadījumā pētnieki, kas uzņemas detektīva lomu, meklējot vaininieku ādas problēmām, ir hepatologs un infektologs – ārsti, kuru nodarbošanās nesaraujami saistīta ar dermatoloģijas sfēru. Sarunā ar šiem speciālistiem noskaidrosim, ko āda stāsta par aknu veselību un infekcijām.

Dermatologa labā roka

Lai, tā teikt, ķertos vērsim pie ragiem, vēl iezīmēsim, ar ko tad īsti nodarbojas ikdienā hepatologs un infektologs – šo speciālistu vērtējums ir neatsverams daudzās ar ādas problēmām saistītās situācijās. Tāpat kā ķirurgam vajadzīgs kāds, kas padotu skalpeli, lai veiksmīgi turpinātu operāciju, tāpat arī dermatologam svarīgs citu speciālistu viedoklis, lai noteiktu diagnozi. Āda ir vislielākais ķermeņa orgāns. Bet organismā viss ir cieši saistīts. Tāpat tas arī ir ar ādu – ja kaut kas ar to nav kārtībā, ļoti iespējams, ka arī citviet organismā pieteikts streiks.

Viens no iespējamajiem streikotājiem var būt aknas – mūsu lielākais iekšējais orgāns jeb lielākais dziedzeris. Tās atrodas vēdera augšdaļā labajā pusē virs kuņģa un diafragmas, zarnām un labās nieres. Tās veic ļoti svarīgu izvadītājorgāna funkciju – atbrīvojas no toksīniem. Ja toksīni netiek izvadīti ar aknu palīdzību, tie cenšas rast izeju caur ādu. Un tas tad arī ir iemesls, kāpēc seju ne no šā ne no tā pēkšņi noklāj izsitumi.

Lai noskaidrotu, kas ar aknām īsti nav kārtībā un pārbaudītu to veselību, vajadzīga vizīte pie hepatologa. Tas nepieciešams, lai pārliecinātos par ādas problēmu izcelsmi. Aknu uzdevums cita starpā ir arī testosterona līmeņa kontrolēšana – ja tas izdalās pārāk daudz, arī sebuma līmenis palielinās virs pieņemamās normas. Tas, savukārt, uz ādas izpaužas kā aizsprostotas poras, jauni izsitumi vai pat akne.

Arī infektologs specializējies aknu slimību diagnostikā. Piemēram, hepatīts, ir aknu iekaisuma infekcijas slimība. Par B hepatītu jeb dzelteno kaiti liecina dzeltena nokrāsa, kas sākumā parādās acīs, bet vēlāk jau var pārņemt visu ādu. Izmaiņas ādā bieži vien nav nekas cits kā infekcijas sveiciens – lūk, te es esmu. Tādas ir kārpas, herpes, vējbakas, impertigo, kašķis, masalas un citas. Par to, vai ādas iekaisuma iemesls ir infekcija, zinās izvērtēt tieši infektologs, kas arī nozīmēs atbilstošu ārstniecības terapiju.

Kāpēc infekcija vienu ķer, bet otram iet secen?

Lai rastu atbildi uz šo karsto jautājumu, apskatīsim, kādā veidā āda mūs pasargā no infekcijas. Epiderma ir pirmā ādas barjera, kura sargā no ārējās vides iedarbības – ādas virsējā daļa ir ietaukota, lipīdi jeb tauku plēve sargā no baktērijām, tāpat arī stafilakoki un citas labās baktērijas gādā, lai ādā neiekļūtu kaitīgās baktērijas. Tad vēl ādā atrodas imūnās šūnas, kas stājas pretī patogēnam – baktērijām, vīrusiem, sēnēm, utt.

Pret ādas infekciju uzņēmīgāki ir tie, kuru imunitāte un ādas barjera ir novājinātas. Ja āda ir ieplaisājusi un sausa, infekcijai daudz vienkāršāk tajā iekļūt. Tāpat arī ja noārdīts tauku slānis, kas var notikt pārāk agresīvi izmantojot ādas kopšanas līdzekļus – intensīvi mazgājoties ar skrubjiem un antiseptiskām ziepēm – aizsardzība ir vājināta. Ja patogēnam izdodas iekļūt dziļāk ādā, iesaistās imūnās šūnas – šīs cīņas pēdas izpaužas kā ādas iekaisums.

Imunitātes stiprināšanas recepte ir vienkārša: svarīgs ir veselīgs un sabalansēts uzturs, svaigs gaiss, miers, atpūta, fiziskas aktivitātes. Svarīgi, lai organismā būtu pietiekams vitamīnu līmenis asinīs, uzņemtas nepieciešamās barības vielas. Aknas atbildīgas arī par vitamīnu sintēzi. Ja, piemēram, organismam trūks tā paša D vitamīna, arī var parādīties problēmas ar ādu, jo šis vitamīns palīdz cīnīties ar ādas iekaisumiem. Ja tas nav pietiekamā daudzumā, organismam nav jaudas, lai stātos pretī tādām nepatīkamām slimībām kā akne vai ekzēma.
Tāpēc svarīgi ikdienā lietot saudzīgus mazgāšanas līdzekļus, kā arī mitrinošus un barojošus krēmus. Nepieciešams izvēlēties ādas tipam atbilstošus kopšanas līdzekļus. Tāpat arī svarīgi ikdienā lietot tikai savus ķermeņa kopšanas līdzekļus, savu švammi, skuvekli un zobu birsti. Dodoties ciemos, vislabāk līdzi paņemt čības no mājām, jo nekad nevar zināt, vai saimnieku piedāvātajās ciemiņu kurpēs kāju nav ievilcis viesis ar sēnīti. Arī publiskās pirtīs, dušās, peldbaseinos līdzi jāņem savas iešļūcenes. Ar matu suku dalīties vai lietot svešu arī nav ieteicams, tāpat arī ar drēbēm. Lai mazinātu risku inficēties, labāk iemācīties nodalīt skaidras robežas, kas pieder pašam un kas ir otra.

Veselām aknām

Tautā, kur liela daļa piemēru no daiļliteratūras skar tieši dzeršanas tēmu, iespējams, reti kuram būs paslīdējis garām teiciens, ka “aknas ir alkoholiķu slimība”. Ne velti šis pieņēmums ir tik populārs. Liela daļa taisnības tajā ir, jo 50% no aknu slimībām izraisījusi tieši pastiprināta grādīgo dzērienu lietošana. Tāpēc šajā sakarā ikdienā vislabāk piekopt atturības principu vai vismaz ievērot mērenību alkohola lietošanā.

Aknu slimības mīl iedzīvoties taukos – tāpēc regulāras fiziskas aktivitātes ir labākais veids, kā aizkavēt šīs mīlestības uzplaukšanu. Svarīgi šajā sakarā sekot līdzi svaram, tāpat arī ievērot veselīgas ēšanas paradumus, plānojot ēdienkarti.

Visbeidzot ikdienā nepieciešams sekot līdzi higiēnai. Tas ne vien nozīmē, ka jāizmanto tikai sava zobu birste un skuveklis, bet arī skaistumkopšanas pakalpojumus, manikīru, pedikīru, vai tetovēšanas salona apmeklējumu jāizvēlas pie profesionāliem meistariem, kas ievēro sanitārās prasības, dezinficējot virsmas un apstrādājot instrumentus pareizā veidā. Pie higiēnas piederas arī uzticība izvēlētajam partnerim, jo bieža partneru maiņa vai gadījuma dzimumsakari var atmaksāties ar B hepatītu.

Par šo principu ievērošanu ikdienā būs pateicīgas ne vien aknas, bet arī risks saslimt ar kādu no infekcijas slimībām būs krietni vien zemāks. Nemaz nerunājot par to, ka arī āda tā rezultātā būs daudz pievilcīgāka un veselāka.

Un ja nu par ādu nemaz nav jāsatraucas?

Tā noslēgumā es vēlētos formulēt hepatologa un infektologa darba specifiku. Lai arī šie speciālisti secinājumus par aknu veselību var izdarīt arī izvērtējot ādas stāvokli, tas nenozīmē, ka problēmu varēs atrisināt vienkārši piemeklējot ādas tipam atbilstošus kopšanas līdzekļus. Tas nebūt nav mazsvarīgi, taču ir situācijas, kad problēmas ar ādu atrisināsies tikai savedot kārtībā pavisam citus orgānus.

Tāpat arī var būt nepieciešama dzīvesveida vai uztura maiņa, lai atgūtu veselību. Sekošana līdzi tam, kā izturamies pret savu ķermeni – personīgā higiēna, rūpes par uzturu un fiziskas aktivitātes – ir labākās zāles, lai saglabātu pie veselības ne vien organismu, bet arī ādu. Speciālisti nozīmēs nepieciešamos laboratoriskos izmeklējumus, kā arī izstrādās ārstēšanas kursu.

Iespējams, tieši pārbaude pie infektologa vai hepatologa būs trūkstošais puzles gabaliņš, lai saprastu, kur slēpjas nāves dzelonis – kāds ir ādas stāvokļa pasliktināšanās meklētais cēlonis. Šīs pārbaudes ļauj iegūt kopainu, kas ādu vērtē plašākā kontekstā. Ne velti tradicionālajā ķīniešu medicīnā ar pēdu masāžu ārstē galvassāpes – viss organismā ir tik ļoti saistīts, pat vairāk kā mēs varētu iedomāties. Tāpat arī tas ir aknu, infekcijas un ādas gadījumā.

Publicitātes materiāls

Pievienot komentāru